Dan ružičastih majica obično se obilježava posljednje srijede u februaru, a događaji i aktivnosti usmjereni su na edukaciju mladih o važnosti poštovanja različitosti, značaju empatije i potrebi za stvaranjem sigurnog okruženja u kojem svi mogu rasti i razvijati se bez straha od nasilja. Škole, organizacije i pojedinci širom svijeta učestvuju u ovom događaju noseći ružičaste majice i organizirajući radionice, predavanja i druge aktivnosti koje promovišu poruku tolerancije.
Danas je sve češće prisutno elektronsko nasilje (cyberbullying). Ono se odnosi na upotrebu informacijskih i komunikacijskih tehnologija u svrhe kao što su zadirkivanje, ponižavanja i prijetnje. Primjeri elektronskog nasilja uključuju vrijeđanje i slanje poruka mržnje, otkrivanje ličnih podataka o drugima i sl. Takvo je nasilje jednako ozbiljno kao i drugi oblici nasilja. Psihološka istraživanja pokazuju da vršnjačko nasilje dovodi do negativnih posljedica poput niskog samopoštovanja, slabijeg školskog uspjeha, anksioznosti i depresije, te je neophodno što prije reagovati na bilo kakvo nasilje.
Obilježavanjem Dana ružičastih majica, šalje se snažna poruka o važnosti solidarnosti, prihvatanja i aktivnog zalaganja za stvaranje boljeg i sigurnijeg društva. Kroz zajedničke napore i kontinuiranu edukaciju, moguće je izgraditi okruženje u kojem svako dijete može osjećati sigurnost i poštovanje.